Hogy ne legyenek kínos titkok

A náthát vagy az influenzát okozó vírusok tüsszentéskor, köhögéskor kerülnek ki a külvilágba, ott folyadékcseppeken utazva érik el a következő áldozatot.

A hányásért, hasmenésért felelős kórokozók a beteg nyálától piszkos evőeszközön, poháron leselkednek az új gazdájukra.

Vannak olyan kórokozók is, amelyek leginkább közvetlen érintkezéssel jutnak át egyik emberről a másikra – például a szexuális együttlét során.

Egy részük csak a nemi szerveken okoz betegséget, mások az egész szervezetet elérik. A hüvely, a gát vagy a hímvessző gombás vagy bakteriális fertőzései egyrészt kifejezetten kellemetlen viszketéssel, váladékozással járhatnak, másrészt könnyen továbbterjednek, és a húgycső, a kismedence gyulladását okozhatják. Ezek a szövődmények időben megkezdett orvosi kezeléssel megelőzhetők. Amíg a fertőzés nem múlik el, tartózkodni kell a szexuális érintkezéstől.

A humán-papillomavírus a nemi szerveken jövő-menő szemölcsöket okozhat, de a legnagyobb veszélye, hogy a fertőzött sejtekből rosszindulatú daganat indulhat ki.

Egyes vírusok a nemi szerveken keresztül az egész szervezetet megbetegíthetik, így okoz súlyos betegséget a HIV, a hepatitis B vagy C vírusA fertőzések ellen kétféleképpen lehet védekezni. Egyrészt mindig körültekintően válaszd ki a partnered, és légy hű hozzá. Ha neked hasonló tüneteid vannak vagy kezelést kapsz valamilyen kórokozó miatt, mindenképpen mondj nemet! A gumióvszer gondos használatával ezen kórokozók átvitelét nagyrészt kivédheted – de nem véd meg például a kézzel vagy szájjal átvitt fertőzésektől.

Vigyázz magadra, vigyázzatok egymásra!