A gólya hozza?

Azokat leszámítva, akiket a gólya hozott vagy esetleg a rózsabokorban találtak, a gyerekek az édesanyjuk méhében növekszenek, és onnan születnek a világra. Bár ultrahangvizsgálattal, a has tapintásával és más vizsgálatokkal elég pontosan lehet már tudni, hogy mikor érkezik el az ideje a kibújásnak, máig nem értik pontosan, mi indítja meg a szülést.

A szülés kezdetén a méh izomzata egyre erősebben kezd összehúzódni, a babát körülvevő magzatburok megreped és a szülőcsatorna tágulni kezd. A születő gyermek egészen összecsomagolódik, olyasmi alakja van, mint egy vekni kenyérnek, ilyenkor a legszélesebb része a koponyája. Legtöbbször a feje van elöl, az születik meg először.

A hüvelyi szülés során a baba idegrendszerét rengeteg olyan inger éri, amely nagyon fontos a későbbi fejlődése szempontjából. Az anya hüvelyén áthaladva az ottani jótékony baktériumok védőréteget képeznek a kicsi bőrén és bélrendszerében is.

Előfordulhat azonban olyan helyzet, hogy az újszülött méreteihez képest az anya medencéje szűknek tűnik: például egy 50 kilós anyukában egy 5 kilós bébi növekszik. Ha az előzetes vizsgálatok erre utalnak, akkor biztonságosabb, ha a kicsit előre megtervezett császármetszéssel hozzák a világra. Ez egy szabályos műtét: a has alsó részén metszett nyíláson emelik ki a babát.
Olyan is előfordulhat, hogy bár elindul a kicsi a rendes útvonalon kifelé, de közben valami miatt nehezen halad: ilyenkor menet közben is dönthet úgy a szülész, hogy biztonságosabb császármetszést végezni. Ebben az esetben ugyan elmaradnak a hüvelyi szülés pozitív hatásai, de mivel a hosszan elhúzódó szülés az anyát és a kicsit is veszélyezteti, a műtét sokszor életmentő lehet.

Bár a szülés élettani folyamat, a méhnyak tágulását és a méhösszehúzódásokat komoly fájdalomként is megélheti az anya. A lelki ráhangolódás, relaxációs technikák mellett a legtöbb szülészeti intézményben lehetőség van úgynevezett epidurális érzéstelenítés alkalmazására. Ilyenkor két csigolya közötti résen át juttatnak a gerinccsatornába egy olyan anyagot, amely blokkolja a fájdalomérzetet, de a mozgásra kevéssé hat.

A szakembereknek hála, a szülés és a megszületés ma már összehasonlíthatatlanul biztonságosabb, mint akár száz évvel ezelőtt, így azok is rendben megérkeznek, akiket nem a gólya hoz.