Sportfüggőség

Rendszeres testmozgással a csontozat erősebbé válik, az izomzat fejlődik, javul a tüdőkapacitás, fokozódik a betegségekkel szembeni ellenálló képesség. A sport hatással van a lelki egészségre is, kikapcsolódást nyújt, csökkenti a szorongást.

A rendszeresen túlzásba vitt testedzés azonban káros is lehet!

Amikor a mozgás már nem örömforrás, hanem kényszer,
amikor az edzések hossza és intenzitása egyre csak emelkedik,
amikor a baráti kapcsolatok háttérbe szorulnak,
akkor fokozatosan kialakulhat a testedzésfüggőség.

A tüneteket nehéz felismerni. A profi sportolók egy átlagos napjuk jelentős részét edzéssel töltik, mégsem mondható el róluk, hogy függők. Ennek oka, hogy a sport számukra örömet okoz, a nehéz edzések után, a szabadidejükben pedig pihennek.

A sportfüggők edzéseinek száma folyamatosan emelkedik, a szabadidőben sem tudnak pihenni, mert gondolataik csak az edzés körül forognak. A sportfüggőnek nincs célja a sok testmozgással, maga az edzés fontos a számára, a hangulatán szeretne javítani vele. Edzés nélkül ideges és rosszkedvű lesz.

Ha a sportfüggő fáradttá vagy kimerültté válik, nem veszi figyelembe a szervezete jelzéseit, ezzel veszélybe sodorja az egészségét. Idővel eléri teljesítőképessége határát, ez azonban nem rettenti el a további edzésektől.
Környezetének nehéz őt elviselni, a kapcsolatai megromlanak, fokozatosan magányossá válik.

A legfontosabb, hogy a függő felismerje a betegségét, és akarjon is változtatni a sportolási szokásain. A gyógyuláshoz többnyire szakember segítségére van szükség, aki felderíti, milyen lelki hiányt pótol a túlzott testmozgás.

A sportra is igaz tehát, hogy fontos a mértékletesség. Legyen a rendszeres mozgás a mindennapjaid része, de ne vidd túlzásba!

Figyelj arra, hogy a sport mellett egyéb szabadidős tevékenységre is jusson időd, energiád! Olvass, hallgass zenét, érezd jól magad a barátaiddal!