Vegetáriánus-kisokos

Biztosan neked is van olyan rokonod, barátod, ismerősöd, aki bizonyos ételeket elhagy a tányérjáról, például nem eszik húst. Számos oka lehet annak, ha valaki vegetáriánus lesz, ezért ne ítélj el senkit egyből, ha másképpen étkezik, mint te!

Milyen fajtái lehetnek a vegetáriánus étrendnek!

A vegetáriánus étrend nem egységes, vannak, akik csak a vörös húsokat nem eszik meg, mások a többi húsfélét sem, de a halakat igen. Vannak, akik a tejet és a tejtermékeket megeszik, míg mások csak a tojást. Végül ismerünk olyanokat is, akik semmilyen állati eredetű terméket nem fogyasztanak. Ezek a típusok keveredhetnek is egymással.
Mire kell figyelnie egy vegetáriánusnak!

Azzal, ha több zöldséget, gyümölcsöt, gabonát, hüvelyest, olajos magvat eszel, jót teszel a szervezetednek, ugyanakkor a húsok, a húskészítmények, a tej, a tejtermékek és a halak elhagyásával a bennük található tápanyagok esetleges hiányával kell számolni. Egyes tápanyagok hiába találhatók meg a növényekben is, sokkal rosszabbul szívódnak fel belőlük.
Aki nem eszik húst, halat, az tejjel, tejtermékekkel vagy tojással helyettesítheti a bennük található teljes értékű fehérjéket. De aki még ennél is szigorúbb étrendet követ, annak még változatosabb menüre van szüksége ahhoz, hogy elegendő mennyiségű és minőségű fehérjéhez jusson.

A túl szigorú, rosszul összeállított vegetáriánus vagy vegán étrend zavarokat okozhat a fejlődésedben, növekedésedben és később egyéb élethelyzetekben is.

Vigyázat, a vegetáriánus étrend nem feltétlenül egyenlő az egészségesebb életmóddal! Ha egyoldalú az étrended, ha nem jó minőségű ételeket eszel, ha nem mozogsz eleget, illetve nem figyelsz oda a testedre, akkor hiába vonod meg magadtól a húst.

Ha bármilyen okból áttérnél a vegetáriánus étrendre, nagyon fontos, hogy megfelelő táplálkozási ismereteid legyenek, és tudatosan állítsd össze az étrendedet! Jó, ha ehhez dietetikus segítségét is kéred.