A vásárlás és étkezés zöld módja

 

Finom?

 

Tudja valaki, hogy vajon mennyibe kerülhetett ez az ebéd?

Ennyit kellett fizetni a hozzávalókért, de ennél többe került, ha figyelembe vesszük, mennyire terhelte meg a környezetet. Ez volt a környezeti költsége.

 

Például az alapanyagoknak volt csomagolása, ami mind a kukába ment.

 

Nézzük, mit lehetett volna tenni, hogy kevesebb hulladék keletkezzen!
Először is, több hozzávalót lehet kapni csomagolás nélkül is. Ha ilyeneket vásárolunk, csökken a hulladék mennyisége.

 

Van olyan élelmiszer is, amiből észszerűbb egy nagyobb kiszerelést venni, mint több kicsit, aminek mind külön palackja van.

 

Egyes árucikkeknél nem lehet elkerülni a csomagolást, viszont itt is lehet arra figyelni, hogy a csomagolóanyag újrahasznosítható legyen.

 

Aztán ott vannak azok a termékek, amelyek nagyon messziről kerültek az asztalra, pedig az országon belül is termesztik őket. A tárolásuk és szállításuk költséges volt, és a járművek működése szennyezte a környezetet. Jobb választás a rövidebb úton szállított helyi termék vásárlása, ami az itthoni termelőket is segíti.

 

A bevásárláshoz nem vittek táskát, vagy szatyrot, így ezt is a boltban szerezték be. Helyette érdemes többször használatos bevásárlótáskát vinni, így még tovább csökkenthető a hulladék mennyisége.

 

Tehát egy kis odafigyeléssel sikerülhet csökkenteni a keletkező hulladék mennyiségét, így a környezetszennyezést is, azonban itt még nem végeztünk.

 

A hulladék nagyobb része itt a szelektíven gyűjthető, tehát az újrahasznosítható kategóriába tartozik. A szétválogatással lehetőséget adunk arra, hogy ne egy szemétlerakóban végezzék, hanem újra felhasználva térjenek vissza a gazdaságba.

 

Az ebéd ugyanolyan finom, mint az első esetben. Viszont most a környezetünket sokkal kevésbé terheltük meg, és ehhez nem kellett több pénz vagy jelentős ráfordított idő. Pár egyszerű szempont, egy kis odafigyelés, és fenntarthatóbb, környezetkímélőbb lehet az étkezés is.