Kellemetlen ügyek

Kevés olyan lány van, aki az egész életét leélné anélkül, hogy hólyaghurutja lenne – de fiúk is sokszor kínlódnak ezzel a kellemetlen betegséggel. Nézzük hát, mi ennek az oka, mi miatt alakul ki a kórkép, milyen tünetei vannak, és hogyan kezelhetjük, illetve előzhetjük meg a betegséget!

A vesék által folyamatosan kiválasztott vizelet a húgyvezetékeken keresztül a húgyhólyagba jut, ahol átmenetileg tárolódik, majd pisiléskor a húgycsövön keresztül a külvilágba kerül. A hólyag kiürítését a falában található receptorok, érzékelők szabályozzák: amikor elég sok vizelet „nyomja már” őket, a hólyagot záró izom elernyedését és a falában található izmok összehúzódását vezénylik. Ez a reflex egész életünkben így működik, azonban néhány éves korunktól kezdve megálljt tudunk parancsolni az ingernek, vagyis szobatiszták leszünk.

A vizelet útja a vesétől a külvilágig egyirányú, szelepek, billentyűk biztosítják, hogy ne áramolhasson visszafelé, és kórokozók se juthassanak be kintről a rendszerbe.

Bizonyos helyzetekben azonban mégis bekerülnek vírusok, baktériumok a húgycsőbe, a húgyhólyagba. Ezek leggyakrabban a vastagbélben normálisan is megtalálható bélbaktériumok.

A kórokozók a vizeletben elszaporodva gyulladást okoznak. Emiatt a hólyag és a húgycső „érzékenyebbé” válik, a folyamatos fájdalmas, égő érzés vizeletürítéskor pedig kifejezetten kellemetlen, szúró lehet. Ezt a betegséget nevezzük hólyaghurutnak. A pisilést vezénylő receptorok is rosszul működnek, szinte folyamatosan összehúzódásra késztetik a hólyagot. Ez akár azt is eredményezheti, hogy akkor is pisilnünk kell, amikor nem szeretnénk.

A hólyaghurut, azon kívül, hogy nagyon kellemetlen betegség, azt a veszélyt is magában rejti, hogy a kórokozók a következő szelepen is átjutnak, így elérik a vesemedencét, ahol súlyos kórképet, vesemedence-gyulladást okoznak.

A vesemedence-gyulladás magas lázzal, esetleg hányással, derékfájással, kifejezett rosszulléttel járó betegség. Súlyos esetben akár kórházi kezelésre is szükség lehet a vesék védelme érdekében. Nem csak a húgyutakból felfelé vándorló kórokozók, de a vérbe bekerülő baktériumok is felelősek lehetnek a kialakulásáért.

Az orvos a tünetek alapján és a vizelet vizsgálatával tudja megállapítani a betegséget. Ő dönti el, szükség van-e a baktériumok ellen hatásos antibiotikum szedésére. A gyógyszer mellett nagyon fontos, hogy rengeteg folyadékot fogyasszunk, mert ezzel kimossuk a kórokozókat a húgyutakból, ezzel a tünetek is enyhülnek.

A hólyaghurutot viszonylag könnyen meg tudod előzni. Fogyassz bőven folyadékot, és menj el pisilni, amikor szükségét érzed, ne tartogasd sokáig a vizeletedet! Székletürítéskor figyelj arra, hogy ne juthassanak a bél baktériumai a húgycső közelébe.

Lányoknál különösen fontos mindez, hiszen náluk a húgycső és a végbél nyílása nagyon közel van egymáshoz, és a húgycsövük is rövidebb, mint a fiúknak. Rendszeresen, alaposan tisztítsd meg ezt a területet, mindig a gát közepétől kifelé haladj, vagyis hátrafelé törölj.

Figyelj arra, hogy ne „fázhass fel”, a hideg padlón álldogálás, a hűvös kövön üldögélés vagy akár egy szeles napon vizes fürdőruhában maradni a vízparton megkönnyítheti a baktériumoknak, hogy „tanyát verjenek” a húgycsőben, hólyagban.