Nekem használ, másnak árt? Másnak használ, nekem árt?

 

Biztosan hallottál már arról, hogy akár a rendszeres túlevés, akár a szükségesnél kevesebb étel evése is gondot okozhat hosszú távon. Olyan betegségek is léteznek, amelyeknél egy-egy tápanyag hiánya jelent problémát. Vajon olyan is van, hogy egy étel vagy ital alkotóeleme betegít meg?

 

Vannak olyanok, akik nem tudják megfelelően megemészteni a tejcukrot vagy más néven a laktózt. Számukra a tejtermékek fogyasztása kifejezett kellemetlenségekkel jár, mint a haspuffadás, hasgörcsök, hasi fájdalom vagy épp hasmenés. Mivel a tejtermékek mellett más is tartalmazhat laktózt, nekik, vagyis a laktózintoleranciával élőknek oda kell figyelni, hogy laktózmentes ételeket-italokat válasszanak, vagy tejcukor lebontását segítő gyógyszert vegyenek be.

A tejnek nem csak a laktóztartalma okozhat problémát: a tejfehérjére is lehet valaki allergiás. A hasi tünetek mellett viszkető foltok vagy köhögés is jelezheti, hogy allergiát okozó anyagot evett vagy ivott. Ebben az esetben is jobban körül kell nézni, mert sok feldolgozott étel-ital is tartalmazhat tejfehérjét.

 

Hasonló problémát más élelmiszerek fehérjerésze is okozhat. Ezek néha életveszélyes rosszulléttel is járhatnak egészen kis mennyiség elfogyasztása esetén is. Nem csak kiütések vagy hasgörcs-hasmenés jelzik, hogy baj van, az illető sápadt lesz, nehezen veszi a levegőt, vagy épp kiveri az izzadtság. Ilyenkor azonnali orvosi segítségre van szükség!

 

A búzában levő glutén egy sajátos allergiás betegségért lehet felelős, ez a gluténérzékenység. Hasfájás is előfordulhat a gluténtartalmú étel vagy ital elfogyasztása után, de a sokkal nagyobb gondot az okozza, hogy a szervezet védekezőrendszere, a fehérvérsejtek „hibás parancsot kapnak”, és a vékonybélben tartós gyulladást hoznak létre. Ez akár kifejezetten súlyos betegségeket is okozhat. A gluténérzékeny beteg semmit nem ehet vagy ihat meg, ami glutént tartalmazhat. Ez nem csak a búzatartalmú ételeket és italokat jelenti, más gabonafélék is veszélyesek számára, amelyek glutént tartalmaznak vagy azzal szennyeződnek. Biztonságosan csak olyat feldolgozott élelmiszert fogyaszthatnak, amelyre ráírták, hogy gluténmentes.

 

Ha van olyan társad, aki valamilyen ételből sosem eszik vagy akár a menzán kap más étrendet, gondolj rá, talán érzékeny valamilyen összetevőre: kérdezd meg, mire figyeljetek, ha meg akarjátok kínálni közös programokon.

 

Ha pedig bármilyen tünet vagy tapasztalat alapján arra gondolsz, hogy valamilyen táplálék- összetevőre érzékeny, allergiás vagy, mindenképp keressetek fel egy orvost, aki ezeket a betegségeket pontosan meg tudja állapítani. Segítségével olyan diétát tudsz összeállítani, amely számodra biztonságos, ugyanakkor nem okozza fontos tápanyagok hiányát.