Rostból is megárt a sok

 

Mik azok a rostok?

A táplálékokban lévő nem emészthető, növényi részeket nevezzük élelmi rostoknak.

 

Mi a rostok szerepe?

A rostok fő szerepe az emésztőrendszer támogatása.

Emellett a vércukorszint szabályozása, a jótékony bélbaktériumok táplálása, az emésztés során keletkező „méreganyagok” megkötése is a feladataik közé tartozik.

A rostokban gazdag étrend segít a szíved, ereid egészségének megőrzésében is. További előnyük, hogy ha rostosabb ételeket eszel, akkor hamarabb jól laksz és később leszel éhes. 

 

Mik a rostok forrásai?

A növényi eredetű táplálékaink a rostok valódi kincsestárát jelentik. Egyes zöldségek és gyümölcsök, gabonák, hüvelyesek, olajos magvak eltérő rosttartalmúak. A rostoknak két fő fajtája van, a hatásaik kicsit eltérők. Mindkét típus egyaránt fontos, nem szükséges számolgatnod, melyikből mennyit eszel. Ha elég változatos az étrended, akkor mindkettőből elegendő jut a szervezetedbe. 

 

Mennyi rostot egyél?

Ahogyan az étrend többi területén is, itt is fontos az egyensúly, vagyis az arany középút megtalálása.

Az sem jó, ha rosthiányos (túl kevés rost) a táplálkozásod, mert akkor lelassulhat az emésztésed, és emiatt székrekedésed lehet, hosszú távon megnő egyes betegségek kockázata is.

Általában az emberek többsége kevés rostot eszik, de jó, ha tudod, az sem előnyös, ha túl sok rostos vagy rostdús élelmiszert, ételt eszel, mert akkor megfájdulhat a hasad, puffadás, görcsös fájdalom, sőt akár székrekedés is kialakulhat. Főleg, ha nem iszol mellé elég folyadékot!

 

Hogyan egyél elegendő rostot?

Egyél rendszeresen zöldségeket, gyümölcsöket! Ha csak teheted, edd meg a héjukat is! Válaszd naponta legalább egyszer a teljes kiőrlésű gabonákat és az azokból készült élelmiszereket, ételeket!

A rostos élelmiszerek, ételek mellé mindig igyál meg egy nagy pohár vizet is!