Mikrobák az életünk számos területén

Velünk élő hasznos és káros fajok

 

Hallottad már ezeket a kifejezéseket: baktérium, fertőzés, mikroba, fermentáció, mikrobiom, bélflóra? Hírekben, cikkekben, reklámokban és a suliban is találkozhattál már velük. Most nézzük át, mit érdemes tudni a mikrobákról!

 

A mikrobák az életünk számos területén jelen vannak. A közvetlen és közvetett környezetünkben, valamint a testünkben is sokféle mikroorganizmus él. Ezek közül vannak a szervezet számára hasznosak és kockázatosak is. Nézzük meg, hogy milyen hétköznapi helyzetekben találkozhatunk velük!

 

A boltba érve figyeljünk a higiéniára, ezzel elkerülhetjük a káros mikrobák okozta kockázatos helyzeteket. A különböző élelmiszereket célszerű elkülönítve tárolni és szállítani. Például a húst hűtőtáskába, a zöldség-gyümölcsöt pedig külön, egy tiszta vászontáskába tenni.

 

Mindemellett sokféle élelmiszer készítéséhez alkalmaznak hasznos mikroorganizmusokat. A sajtoknál például az érlelésben a Lactococcus lactis nevű baktérium segít a laktóz bontásában.

 

A hagyományos sajtok mellett a túrót is mikrobák segítségével állítják elő, ez az úgynevezett vajkultúra.

 

A borok és sörök mellett a kenyerek és pékáruk elkészítése során is fontos szerepet töltenek be a mikrobák.

 

A kovászos kenyerek és a kovászos uborka készítésekor tejsavtermelő baktériumoknak köszönhető a lassú fermentációs folyamat után elért íz, állag és a természetes tartósítás. Ezek az élelmiszerek a bélflórára is kedvező hatással lehetnek.

 

Elhagyva a boltot, a hazaszállítás és tárolás során is követhetünk el olyan hibákat, amelyek megbetegedéshez vezethetnek. Nemcsak a penészes ételekből nem szabad enni, de még a penészes rész eltávolítása után a látszólag fogyasztható részből sem!

 

Minden terméket a csomagoláson található feltételek szerint tároljunk és használjunk fel, így elkerülhetők az élelmiszer-eredetű megbetegedések.

 

A nem megfelelően tárolt készétel patogén, vagyis betegséget okozó mikrobák melegágya lehet. A gabonafélékből készült ételekben helytelen tárolás következtében elszaporodhat a Bacillus cereus. A Salmonella gyakran a nem megfelelően hőkezelt csirkehúsban és tojásban fordul elő, míg a Campylobacter a fertőzött állatok nyers tejének fogyasztásával betegíthet meg.

 

Nem csak az élelmiszereinkben, hanem a testünkben és a bőrünkön is vannak mikrobák. Ezek összessége a mikrobiom. A bélrendszerünkben akár 1,5–2 kg mikroba is lehet. A rostok, vagyis az emészthetetlen szénhidrátok lebontásán túl K-vitamint állítanak elő, és segítik az immunrendszer működését is.

 

Fontos tehát a bélflóránk támogatása! A változatos és tápláló étrend mellett ebben segítenek a pro- és prebiotikus készítmények, illetve az előbbieket együtt tartalmazó szimbiotikumok.

 

Tápláljuk a bélflóránk hasznos mikrobáit és figyeljünk az élelmiszer-biztonsági szabályok betartására.