Fenntartható növényvédelem

Biztonságos és egészséges termesztés

 

 

A fenntarthatóság az élelmiszerlánc folyamatainak egészséges és környezetbarát módszereire is vonatkozik. Alapja az integrált növényvédelem, ami megfelelő mennyiségű és minőségű termény előállítására törekszik anélkül, hogy az élővilág számára ártalmas vegyületeket alkalmazna.

 

Növényvédő szert persze lehet használni, de csak a jogszabályok betartásával. És fogyasztóként mit tehetünk?! Arról biztos hallottál már, hogy védjük a méheket és más beporzó rovarokat. A fátyolkák, a katicabogarak vagy a zengőlegyek is fontosak a növények védelme szempontjából.

 

A növénytermesztés célja a bőséges, ép és tápláló termés. Az ezt veszélyeztető kártevők elleni védekezés egyik módja a permetezés, amelyet otthon, a kertben is tudatosan kell csinálni. Nem mindegy, milyen szerekkel és mikor! Meleg és szeles időben nem érdemes permetezni, így akadályozható meg az elsodródás!

 

Használjunk védőfelszerelést és figyeljünk a körülöttünk lévő háziállatok távoltartására is. Tartsuk be a várakozási időt, ami az utolsó permetezés és a termény leszedése, betakarítása között szükséges időtartam.

 

Az integrált növényvédelem persze ennél átfogóbb. Figyelembe kell venni a termesztés földrajzi és biológiai sajátosságait. A minőségi és előkészített vetőmagok ültetése előtt a növényfajták tudatos megválasztásával, majd a talaj célzott táplálásával, időközönkénti vizsgálatával, vetésváltással fokozottan szolgálható a környezet és az emberi egészség védelme.

 

A betakarítás és szállítás után tiszta, száraz, beázástól mentes helyen kell a terményeket tárolni, mielőtt feldolgozó üzembe vagy a piacra kerülnek.

 

Az élelmiszerekkel szemben jogos igény, hogy a lehető legmagasabb tápértékekkel bírjanak úgy, hogy közben nem tartalmaznak egészségre ártalmas vegyületet. Az integrált növényvédelem ennek a célnak az elérését segíti.