Viselkedésünk árnyalatai

 

 Az életünk legtöbb területén együtt kell működnünk másokkal.

Ahhoz, hogy ez sikerüljön, nem indulhatunk ki mindig csak magunkból, mert az emberek eltérőek. Meg kell próbálnunk ráhangolódni a másik személyre, és megismerni az ő motivációit, hajtóerőit.

Van egy elmélet, amellyel a viselkedésbeli különbségek könnyebben megérthetőek. Az elmélet négy viselkedéstípust különböztet meg az alapján, hogy a személy mennyire társaságkedvelő, és hogy általában a feladatra vagy inkább az emberekre fókuszál. 

 

Akinél az Elemző stílus dominál, az precíz, megbízható, koncentrál a feladatra és rendszert teremt maga körül. A kritikát azonban nem kedveli, és tart a hibázástól.

 

Az Irányító viselkedéstípusra határozottság, gyorsaság, kockázatvállalás jellemző. Ennél a típusnál élénk a versenyszellem, a kontroll elvesztése pedig indulatosságot okoz. 

 

A Kapcsolatépítő stílust nyitottság és emberközpontúság jellemzi. Ebben a viselkedésben az egyik legfőbb motiváció a kapcsolódás másokhoz, viszont félelmetes lehet a visszautasítás és a figyelem hiánya.

 

Aki a Támogató viselkedést képviseli, az jól dolgozik csapatban, és fontos neki a kapcsolat másokkal. Megfontolt és higgadt, erős a biztonságigénye. Ezért nehezen viseli a kiszámíthatatlanságot.

 

Valószínűleg te is tudsz kapcsolódni a fentiek közül több viselkedéstípushoz is. Általában van egy domináns stílusunk, de az összes viselkedéstípust megtalálhatjuk magunkban. Egyes típusokat könnyebben hívunk elő, de nem minden helyzetben viselkedünk annak alapján. 

 

Legközelebb, amikor együttműködsz valakivel, próbáld megismerni az ő viselkedési stílusát: mi ösztönzi őt, és milyen helyzeteket szeretne elkerülni?

 

A társismeret segíthet a nézőpontváltásban, így tudatosabban kommunikálhatsz a közös cél elérése érdekében.