Homeopátia és társai

A reklámokban, az újságokban vagy akár a felnőttek beszélgetéseiből sokszor hallhattál már „alternatív gyógymódról” – sokan lelkesen emlegetik, mások gyanakodva. Mi lehet ez egyáltalán?

Alternatív gyógymódok

Az alternatív arra utal, hogy olyan gyógymódokról van szó, amelyek eltérnek a modern orvostudomány által használt kezelésektől. Ez persze így nagyon sokféle dologra igaz, hiszen a hagyományos törzsi kultúrák receptjei ugyanúgy beletartoznak, mint a kínai gyógymódok vagy épp az európai gyökerű homeopátia vagy virágterápia.

Alternatív – Más

Nézzük meg, milyen fontos különbségek vannak a modern és az alternatív gyógymódok között! A nyugati gyógyszerek sokkal szigorúbb hatósági ellenőrzés alatt állnak, ezért a gyógyszer leírásában meg kell adni az összes lehetséges mellékhatást: végigolvasva ez meglehetősen riasztó lehet. Az alternatív szerekre más szabályok vonatkoznak, ott nem muszáj mindenkinek az orrára kötni, ha valaki rosszul lett egyik vagy másik kezeléstől. Így egyértelműen nem jogos az az érv az alternatív gyógyító módszerek mellett, hogy nem okoznak kárt, nincsenek mellékhatásaik – szemben a receptre kiváltott gyógyszerekkel.

Mellékhatás?

Legyen gyógyszermellékhatás-lista: 10-ből 1 esetben okozhat: kiütés, fejfájás; 100-ból 1 esetben okozhat: hányás, szédülés; 10.0000-ből 1 esetben okozhat életveszélyes reakciót. A második fontos különbség az, hogy a nyugati orvoslás újabb meg újabb kezeléseiről és kivizsgálási módszereiről nagyon sok és alapos tudományos vizsgálat készül. Ezek mindig azt ellenőrzik, hogy az adott gyógymód jobb-e, mint a korábban használtak.

Hatás?

Az alternatív gyógymódokról általában nem készülnek ilyen tudományos felmérések. A gyógyítók inkább arra szoktak hivatkozni, hogy ennek vagy annak is bevált a kezelés, vagy nagyon régóta használják azt.

A harmadik nagy különbség, hogy míg a nyugati orvosok statisztikákkal és esélyekkel biztatják vagy lombozzák le a betegeket, addig az alternatív kezelések csodát, sokszor hamis reményt ígérnek. Ezekről nem egyszerű eldönteni, hogy mennyire lehet megbízni bennük.

A nyugati orvostudomány messze nem tud mindent meggyógyítani, és vannak olyan eljárásai, amelyeknek fájdalmasan súlyosak a mellékhatásaik. Így érthető persze, hogy az emberek valami más, alternatív gyógymódot keresnek.

Azonban minden esetben, amikor valaki a „másik” orvoslást választja, fel kell mérnie, hogy annak a kezelésnek is lehetnek mellékhatásai – a hatásos kezelés elmulasztása pedig akár életre szóló kárt is okozhat. Ugyanakkor az alternatív gyógyító módszerek között vannak valóban hatásos kezelések, olyanok, amelyeknek akár kevesebb a mellékhatása, mint más eljárásnak – de nagyon körültekintően kell a módszert és a gyógyítót is kiválasztani.