Ismerd meg a személyiséged!

 

Az önismeret a személyiség összetevőiről szóló tudás. Segítségével megértheted a viselkedésed mozgatórugóit, felismerheted az érzelmeidet, erősségeidet, gyengeségeidet.

 

Képzeld el a személyiségedet úgy, mint egy házat. Az épületeknél fontos az alapozás, ez adja a stabilitást. 

 

A személyiségünk biztos alapjait pedig az önismeretünk fejlesztésével tudjuk megteremteni.

A hiányos önismeret önbizalmi problémákhoz, hamis énképhez vezethet, míg a stabil önismeret megalapozza a magabiztosságot és a jó önértékelést. 

Akinek az önismerete stabil, az könnyebben kezeli az érzelmeit, és képes jól működő kapcsolatokat fenntartani.

A pályaválasztásban is fontos a jó önismeret: ha reális képed van a képességeidről, érdeklődésedről, értékrendedről, az segíti a hozzád illő szakma megtalálását.

Ha tudod, mi érdekel és miben vagy jó, akkor nagyobb eséllyel találsz olyan szakmát, amellyel hosszabb távon is elégedett leszel, és a belső motivációd is könnyebben fennmarad.

A felgyorsult világunkban nem egyszerű befelé figyelni, de megéri lehetőséget adni magunknak az önreflexióra. Hogyan csináld?

Próbáld ki például a naplóírást: mi történt veled, hogyan érezted magad aznap? Ez segít tudatosítani az élményeidet. 

Beszélgess a hozzád közel álló személyekkel, kérdezd meg, milyennek ismernek téged. Ezáltal kívülről is láthatod magad.

Felkereshetsz egy pszichológust, vagy járhatsz csoportos önismeretre is. A szakember és a csoporttagok segítségével is tanulhatsz magadról. 

 

Az önismereti út néha göröngyös lehet, de érdemes bátran elindulni rajta. Foglalkozz a gondolataid, érzelmeid és viselkedésed megértésével, hogy a személyiséged egyre stabilabb alapokon állhasson.