A májgyulladás ellen

A fertőző májgyulladások egyik fajtája a hepatitis B, amelyet egy vírus okoz. Rendkívül elterjedt betegség, vannak országok, ahol minden tizedik ember fertőzött!

Az esetek kétharmadában fel sem tűnik a fertőzés, mivel nem okoz tüneteket. Mégis veszélyes, mert hosszú távon, évtizedek alatt akár májzsugorhoz, májrákhoz is vezethet. Ezek nagyon súlyos betegségek, amelyek sok esetben nem is gyógyíthatók.

A vírus elsősorban a fertőzött személy vérével terjed. Intravénás kábítószer-használat, nyílt sebek segítik a terjedését, de tetoválás, piercing behelyezése, közös borotvahasználat esetén is előfordulhat. A vírus szexuális kapcsolat során is fertőz, valamint a várandós anya is átadhatja az újszülöttjének.

Védőoltás

Szerencsére létezik védőoltás a betegség ellen. Ezt hetedik osztályban két alkalommal kapod a suliban. A vírus külső burkának egy apró darabkáját juttatják a szervezetbe, ami megbetegíteni nem tud, de arra alkalmas, hogy a fehérvérsejtjeid jól megjegyezzék maguknak. Így, ha később a valódi kórokozóval is találkoznál, az immunrendszered azonnal tud reagálni, és a vírus nem tud megbetegíteni. Ezt a módszert aktív immunizálásnak nevezik. Ugyanakkor az, hogy az oltás révén védett vagy a hepatitis B-vírus ellen, nem jelenti azt, hogy ne kéne odafigyelned az életmódodra. A hepatitis C és sok más olyan vérrel és testnedvekkel terjedő betegség leselkedik rád, amelyek ellen nincs védőoltás.

Hogyan előzheted meg az effajta betegségeket?

Ha később tetoválást, vagy piercinget szeretnél, csak profi, steril eszközökkel dolgozó szalont válassz!

Ha elsősegélyt nyújtasz egy sérültnek, feltétlenül használj gumikesztyűt!

Fontos, hogy a barátodat, vagy barátnődet ismerd a nemi úton terjedő betegségek szempontjából is. Ne siesd el a szexuális kapcsolatot, és ha már döntöttél, maradj hűséges, ne váltogasd gyakran a partnereidet.

Az óvszer használata védelmet nyújt jó néhány nemi úton terjedő betegséggel szemben, és segít elkerülni a nem kívánt terhességet.