A kamaszkor nyavalyái

Bőrödben testtájanként változó sűrűségben faggyúmirigyek fordulnak elő. Ezek olajos váladékot termelnek, amely a bőr felszínét borítja be, ezzel fokozva az ellenállását. Kamaszkorban a hormonális változások hatására ezek a mirigyek aktívabbakká válnak. Emiatt veheted észre, hogy a bőröd fénylőbb, hajad is gyorsabban zsírosodik, mint kiskorodban.

Faggyúmirigy

Amikor a faggyútermelés fokozódik, a kivezető csövek sokszor eltömődnek, így alakulnak ki a mitesszerek. Ezt a dugulást elősegíti az is, ha a bőr felszínén a szaruréteg elzárja a kivezető utat.

Mitesszer

Ha ezekbe az apró, lezárt tasakokba a bőr felszínéről valamilyen baktérium kerül, akkor ott gyulladás alakulhat ki: ezt látjuk pattanásként megjelenni magunkon. Ezek akár tovább is fertőződhetnek, és nehezen, maradandó heggel gyógyuló gyulladt csomókká alakulhatnak át.

Gyulladt csomók, hegek

Jellegzetesen az arc, esetleg a mellkas, a hát, a felkarok lehetnek érintettek ezektől a bőrhibáktól.

Sok mindentől függ, hogy ki mennyire kínlódik pattanásokkal kamaszkorában, de valamilyen mértékben mindenki megszenvedi a bőrével ezt az időszakot. Fogadd el, hogy ez a kellemetlen, de természetes átmeneti állapot is része a felnőtté válásnak.

Azért máshogy is tudsz segíteni magadon, enyhüljenek vagy elmúljanak a kellemetlen tünetek. A fokozottan elszarusodó hámréteget bőrradírral fellazíthatod, a pattanásos bőrre való arctisztítók pedig segítenek feloldani faggyúmirigyeket lezáró dugókat. Ezért vigyázni is kell velük, mert nagyon szárítják, így a kórokozók számára könnyen támadhatóvá is teszik a bőrödet.

Kozmetikus

A bőrápolásban kozmetikus tud segíteni: azt is megmutatja, otthon hogyan tudod te magad tisztítani a bőröd anélkül, hogy kárt tennél benne.

Bőrgyógyász

Ha így még mindig nem oldódott meg a problémát, akkor érdemes bőrgyógyászt felkeresni: sokféle készítmény létezik, amelyek segítenek átvészelni ezt a nehéz időszakot, és a bőrödet a lehető legjobb formájában átjuttatni a felnőttkorba.