Epekő

Az epehólyag a máj alatt levő bugyelláris, amelyben a máj nem pénzt, hanem epét tárol.
Amikor költeni kell belőle, vagyis a gyomor felől táplálék közeledik, akkor a bélbe üríti a tartalmát. Ezek egyrészt az emésztést segítő epesavak, másrészt olyan felesleges anyagok, amelyektől a máj, illetve a szervezetünk a bélen keresztül tud megszabadulni.

Az epe szilárd összetevői oldatban vannak, de könnyen kiválnak belőle, és szilárd köveket képeznek. Az epekövek lehetnek egészen aprók, de megnőhetnek néhány centiméteresre is, lehetnek egyedül vagy többen. Legtöbbször nem okoznak tünetet, így gyakran észrevétlenek maradnak. Ilyenkor egy hasi ultrahang vizsgálat során derülhet fény rájuk.

Ha egy kiadós étkezést követően a bugyellárisban levő pénzguriga megpróbál a bélbe kerülni, könnyen elakadhat. Ez okozza az epekövek legjellegzetesebb tüneteit. A feszülő epehólyag a has jobb felső részében okoz erős fájdalmat, ez a jobb lapockába sugárzik. Hányinger, hányás, haspuffadásérzés is kísérheti. Ha a kő teljesen elzárja az epe útját, a tünetek felerősödnek, és megváltozik a széklet, a vizelet és a bőr színe is.

Panaszokat nem okozó kövek esetén a zsírszegény étrend és az óvatos testsúlycsökkentés segíthetnek az újabb kövek kialakulásának megelőzésében. Egyes kövek gyógyszerrel is oldhatóak. Amikor a tünetek vagy az ultrahangkép alapján fennáll az epevezeték elzáródásának veszélye, vagy akár már meg is történt a baj, sebészeti ellátásra lesz szükség. A szájon át a bélbe vezetett endoszkóppal lehet kipiszkálni a beakadt köveket az epevezetékből, ilyenkor az epehólyag megmarad. Nyitott vagy laparoszkópos műtét során az egész epehólyagot eltávolítják. Egy ilyen műtét után a májnak nem lesz hol tárolnia a pénzét, az epét: így nem várható tőle, hogy nagyobb kiadásokat is könnyedén teljesítsen.

Több részre bontott, zsírszegény étkezésekkel könnyíthetjük ilyenkor a zavartalan kifizetéseket és a panaszmentes bélműködést.