Az élelmiszerek útvesztőjében

Ismerd meg a mindennapjaimat!

 

Kiskorom óta tejfehérje-allergiás vagyok, és néhány éve próbálom követni az egészséges táplálkozás alapelveit is.

 

Korábban, ha vásárolni mentem és segítségért fordultam a bolti eladókhoz, időnként tanácstalansággal találkoztam.

 

Ma már egyedül is nagyon jól tudok tájékozódni. A legtöbb honlapon kiválaszthatom, hogy tejmentes terméket szeretnék vásárolni, és ilyenkor csak a nekem megfelelő árukat látom.

 

Bizonytalanság esetén pedig megnézem a gyártó honlapját, hiszen én a tejet nyomokban tartalmazó termékeket sem fogyaszthatom.

 

Hatalmas segítség számomra, hogy már az éttermekben is könnyen informálódhatok a felszolgálóktól, szakácsoktól, de még az étlap is tartalmazza a számomra szükséges allergén adatokat.

 

A jövőben szeretnék élelmiszerek fejlesztésével foglalkozni, hogy bővíthessem a kínálatot a hozzám hasonlóan speciális étrendet követők számára. Élelmiszermérnök hallgatóként már részt vettem ilyen projektben, egy izgalmas ízvilágú gyümölcslevet fejlesztettünk. Ezzel indultunk is egy versenyen, ahol első helyezést értünk el.

 

A fejlesztések első szakaszában megismerkedhettem a gyümölcslevek fajtáival, összetételével és azzal, hogy mi számít minimális gyümölcstartalomnak. 

 

A győztes termékünk bio volt. Ezt azért tartottuk fontosnak, mert az ökológiai gazdálkodásban tilos a szintetikus növényvédő szerek, műtrágyák és a géntechnológia felhasználása is.

 

Az a megtiszteltetés ért, hogy a díjátadó ceremónián én mutathattam be a nyertes málna-gránátalma levünket, amely 100% gyümölcstartalmú, friss és hűtött gyümölcsökből vegyesen készült. Ez egy erjeszthető, de nem erjesztett termék, és nem szabad összekeverni a sűrítményből készült gyümölcslevekkel.

 

A sűrítmények előállításának része a koncentrátum visszahígítása, mivel az oldható szárazanyag-tartalmának el kell érnie egy minimális értéket.

 

Jövőre ilyen termék fejlesztésén fogunk munkálkodni.